test

Språk og lesing – en felles satsing

Onsdag hadde alle ansatte i Nannestads barnehager og skoler planleggingsdag med ett tydelig mål: å styrke språk og lesing for alle barn og unge. Gjennom dagen jobbet ansatte på tvers av skoler, trinn og barnehager for å utvikle kvaliteten i opplæringen.

Iselinn Magerøy | Sist oppdatert: 13.11.2025 13:31 | Publisert: 13.11.2025 13:31:52

Elever ved Maura barneskole som leser

Elever ved Maura barneskole som leser

Foto: Iselinn Magerøy

Barnehagene fikk besøk av Ratib Lekhal, som løftet fram betydningen av et godt språkmiljø fra tidlig alder. Lærerne på 1.–4. trinn var samlet på Maura skole for å lære mer om leselyst og skriveglede med Janne Aasbø Johnsen, mens lærerne på 5.–10. trinn jobbet med lesestrategier under kyndig veiledning av Vigdis Refsahl på ungdomsskolen. I tillegg fikk flere lærere kurs i barnebokbad gjennom Den kulturelle skolesekken.

Hvorfor er lesing så viktig? Lesing er grunnmuren for all læring. Når barn utvikler gode leseferdigheter, åpner det dører til kunnskap, kreativitet og kritisk tenkning. Det gir dem verktøyene de trenger for å mestre alle fag og for å delta aktivt i samfunnet. Derfor er det avgjørende at vi satser på lesing – og på de ansatte som skal inspirere og veilede barna gjennom denne reisen.

Denne dagen viser hvor viktig det er å satse på våre ansatte. Når vi gir dem tid og kompetanse til å utvikle seg, gir vi samtidig våre barn og unge de beste forutsetningene for å lykkes – fra barnehagen til 10. trinn. Språk og lesing er nøkkelen til læring, og sammen bygger vi et helhetlig og sterkt grunnlag for framtiden.

Tusen takk til alle foredragsholdere og ansatte for en inspirerende og lærerik dag!