Femteklassingene på Maura skole vant Norli lesekonkurransen!
Klasse 5A og 5D vant Norli sin lesekonkurranse i Akershus fylke. Totalt var 2365 klasser påmeldt i konkurransen.
Iselinn Næss | Sist oppdatert: 04.02.2025 12:06 | Publisert: 04.02.2025 08:29:47

Fv: Tiril, Synne, Gro, Jenny, Sverre og Fei
Foto: Iselinn Næss
Sverre og Jenny fra 5A og Tiril og Synne fra 5D på Maura skole leste hele 309 bøker tilsammen i løpet av konkurransetiden fra 16. september til 6. desember.
Hva var det som motiverte dere til å lese så mye?
- Det var så mange som var med i konkurransen og vi kunne få poeng og diplom underveis, sier Jenny.
- Konkurransen mellom klassene var gøy, og det var viktig å slå A klassen, sier Tiril.
Gro og Fei som er kontaktlærere for 5D og 5A la til rette for konkurransen og motiverte elevene til å lese mest mulig.
- Vi har erfaring med at det er motivasjon med Norli konkurransen. De blir motivert av å konkurrere med klassen ved siden av og andre klasser. For hver uke setter vi mål om antall sider klassen skal lese felles. Det er elevene selv som setter målet og de setter høye mål, det er utrolig gøy å se når de også klarer å nå målene sammen, forteller Gro.
- Vi har også dratt til biblioteket i Nannestad og hentet mange bøker som barna har lyst til å lese og som passer til deres interesser, det har vært mange tilgjengelige bøker i klasserommet til enhver tid gjennom konkurransen, forteller Fei.
Nannestadskolen har lesing som et satsningsområde i oppvekststrategien.
- Målet med å delta i lesekonkurransen er jo at elevene får bedre leseflyt og lesehastighet og at leseforståelsen skal holde seg, forteller Gro.
Hva liker dere med å lese?
- Det jeg liker med å lese er at når man leser kan man oppdage helt nye ord, sier Sverre.
- Ja, også kan jeg liksom komme inn i en egen boble og ha ordene rundt meg, sier Synne.
Vi gratulerer hele gjengen fra 5. trinn på Maura skole med seieren og håper leselysten fortsetter videre i livet.
Fv: Tiril, Synne, Sverre og Jenny.